Member Login

District Recognition

 

This page highlights national awards available to district leadership and the most recent winners.

Bronze, Silver, Gold District Chair Awards

Each year, the top district and district chair based on chapter strength are awarded 8 units, the next three receive 4 units, and the next nine receive 2 units. All others receive 1 unit. Chairs accumulate units, and when a chair has accumulated 4 units they are given bronze, 6 units they are given silver, and 8 units they are given gold.

2020 Winners

Reed Niemi, Big Valley (CA)

Heath Martin, California Coast

David Watkins, Carver-Truman (MO)

Meg Howell, Arizona

Martha Benham, Colorado

Kerry Bocko, Iroquois (NY)

Susan Anderson, North Dakota Roughrider

Travis Dahle, Rushmore (SD)

Matt Good, Show Me (MO)

Jay Stubbs, South Texas

Michael Patterson, West Oklahoma

Tim Baldwin, Heart of America (MO)

Bill Fleming, Illini (IL)

Terence Abad, San Fran Bay (CA)

Charles Donovan, Chesapeake (MD)

Dario Camara, Florida Manatee

Clif Davis, Idaho Mountain River

Toni Heimes, Nebraska

Brent DeCracker, Puget Sound (WA)

Stephanie King, Southern Wisconsin

Tanya Roundy, Sundance (UT)

Crawford Leavoy, Tarheel East (NC)

Craig Edgerton, Virginia

Irene Gardea, West Texas

 

District Leader Commendations

These awards recognize non-chair committee members in your district!  Chairs usually nominate leaders for their outstanding service and contributions to the community. The National Office evaluates those nominations for awards.

2020 Winners

Richard Glover from Arizona – for excellence in developing district programs and resources

Rachel Mauchline from Arkansas – for excellence in Tabroom support and judge recruitment

Robert Shepard from Texas – for overall service to the Lone Star district

Aarron Schurevich from Nebraska – for excellence in understanding technology and policy

Chasity Hance from Missouri – for excellence in leadership

Sarah French from Colorado – for excellence in developing district programs and resources

Brandon Johnson from Oregon – for excellence in developing district programs and resources

Carrie Baker from Wisconsin – for excellence in providing district membership and engagement support

Julie Schniers from Texas – for excellence in district communications/publicity

Steven Dubois from Kansas – for excellence in developing district programs and resources

District Growth Award

This goes to the district(s) which has added the most new schools in the season.

2020 Winner – Most New Schools: Virginia – Craig Edgerton – 14 new schools

2020 Winner – Most New Schools: Southern California – Gregg Osborn – 14 new schools

2020 Winner – Highest Percentage Growth: San Fran Bay – Terence Abad – 67% increase in active schools

District Charter Award

This to the district(s) which have chartered the most schools in the season.

2020 Winners: Yellow Rose Texas – Chris Mosmeyer

District Degrees Award For Most New Degrees

This goes to the district with the most number of new degrees in the season. 

2020 Winner: California Coast – Heath Martin, Chair –  1662 New Degrees

2020 Winner: Greater Illinois – Adam Jenkins – 25% growth

Nationals Participation Award (Most Schools In Attendance)

This goes to the district(s) with the most number of school in attendance at the National Tournament. 

2020 Winners

2020 Winner: Arizona District – Meg Howell-Haymaker, Chair – 21 Schools (tie)

2020 Winner: West Los Angeles District – Iain Lampert, Chair – 21 Schools (tie)

Nationals Participation Award (Percentage of Schools In Attendance)

This goes to the district(s) with the highest percentage of schools attending the National Tournament from their district. 

2020 Winner: Three Trails District (KS)  – Richard Belske, Chair – 83%

Best Chair Communications

Given to the chair whose efforts in informing and motivating their district leadership are exemplary to others. 

2020 Winner: Rachel Page, Kentucky District

Best New Chair

Given to an outstanding chair in their first year of service. 

2020 Winner: Hannah Flake, New Mexico District

 

Chair of the Year

Given to the chair whose work best exemplified the role. 

2020 Winner: Frank Rivera, Heart of Texas

Ralph E. Carey Award for Distinguished Career Service

Given to the chair whose career in district leadership exemplifies the role. 

2020 Winner: Matt Good, Show Me District